A very busy Term 3 culminated in this year’s Athletics Carnivals, with students from Kindy to Year 10 enjoying two fantastic days of athletics and fun events. All students excelled in sportsmanship and competed with pride in their House colours.
Our Year 5-10 students kicked off the carnivals on Friday 13 September, with some fantastic individual results but it was a hard fought and resilient win by the students in Chevin, which took the House honours this year.


POSITION HOUSE POINTS

First Chevin 4685
Second Peet 4336
Third Raeburn 4333
Fourth Croyden 3669

Congratulations to these individual winners.

  BOY GIRL
Year 5 Champion Aiden Taylor Mallory Dunn
Year 5 Runner Up Hunter Deacon Jenna Kilburn
Year 6 Champion Mitchell Hole Peppa Fairhurst
Year 6 Runner Up Shackelton Fox Jessie Bond and Georgia Lomas
Year 7 Champion Callan Hutchinson Cameron Dempsey
Year 7 Runner Up Brendan Bosnyak Reigan de Castro
Year 8 Champion Michael Taylor Aaliyah Harris
Year 8 Runner Up Jason Garrett Ella Carr
Year 9 Champion Campbell Morgan Madiysn Saciuk
Year 9 Runner Up Luke Bosnyak Jessica Millersmith
Year 10 Champion Jay Rushworth Lydia Monaghan
Year 10 Runner Up Kyte Knowles Sarah O'Neil

On Friday 20 September our Kindy to Year 4 students hit the park, with the Pre-Primary students kicking off the day with their running races. They were closely followed by the students in Kindy who also had a blast competing in a new event for the first time – testing how far they could throw a squeaky chicken!
After a day of fantastic sportsmanship and enthusiasm from everyone, Raeburn was crowned the 2019 Junior Athletics Champion House.

POSITION HOUSE POINTS

First Raeburn 2791
Second Croyden 2616
Third Peet 2389
Fourth Chevin 2251

Congratulations to these individual winners.

  BOY GIRL
Year 1 Champion Lachie Christidis Mikayla Copland
Year 1 Runner Up Leo Wolfenden Liliana Kanyama
Year 2 Champion Tristan Sherrington-Campo Madison Kane
Year 2 Runner Up Isaac Whan Audrina Hill
Year 3 Champion Jack Molloy Layla Willsher
Year 3 Runner Up Bailey Cabassi Gabriella Allen
Year 4 Champion Evan Cooper Shianne Furk
Year 4 Runner Up Taj Bennett Jessica Kilburn

Congratulations to everyone over the two days of competition for a wonderful display of sporting skills and sportsmanship.